Sesterské weby


  BratislavaVisit

Oficiálne stránky pre návštevníkov Bratislavy  


Vyhľadávanie


Vedľajšia ponuka


Cesta: Titulka


 
 

Kuriozity

 
 
 • Schoene NáciSchöne Náci
  Táto socha pripomína jedinečnú osobnosť v dejinách Bratislavy. Nebol štátnikom, športovcom, ba ani vojakom. Schöner Náci, ktorý sa vlastným menom volal Ignác Lamár, však zostáva v pamäti ľudí ako dôležitá spoločenská postava Bratislavy. Narodil sa v roku 1897 a preslávil sa tým, že kráčal po uliciach mesta v elegantnom fraku s cylindrom. Pred dámami si často sňal z hlavy cylinder a daroval im kvety či zaspieval pieseň.

 • ČumilČumil
  Unikátna bratislavská pozoruhodnosť: žiadne iné mesto na svete nemá sochu vykúkajúcu z kanála. Potom, čo Čumil dvakrát prišiel o hlavu kvôli neopatrným vodičom, sa predstavitelia mesta rozhodli, že k nemu umiestnia originálnu a jedinečnú dopravnú značku, ktorá bude varovať nepozorných vodičov.

 • NapoleonecNapoleonec
  Jedným z najvyhľadávanejším miest na fotenie je bronzová socha napoleonského vojaka, ktorý sa opiera o lavičku na Hlavnom námestí v starom meste. Jeho autorom je sochár Juraj Meliš. Napoleonské vojská sa do Bratislavy dostali dvakrát. Prvý raz to bolo v decembri 1805, keď 300 jazdcov a 9000 pešiakov vpochodovalo do bratislavských ulíc. Po Bitke pri Slavkove Napoleonovo víťazstvo potvrdila dohoda, známa ako Bratislavský mier, podpísaná v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca. Po uzavretí prímeria do mesta vkročil aj samotný Napoleon.

 • PosmievačikPosmievačik
  Nezvyčajná rezba v tvare malého, očividne nahého muža zasedená do fasády domu má rôzne vysvetlenia. Podľa jedného bolo zámerom zosmiešniť zvedavého vlastníka susedného domu, ktorý špehoval okoloidúcich na ulici cez malé arkierové okno.

 • Bratislavský hradStudňa bez vody
  Táto studňa mala zásobovať Bratislavský hrad, ale napriek tomu, že kopali až pod hladinu Dunaja, vtedajší kopáči studní boli znechutení 3,2-metrovoou žulovou vrstvou. Keby sa im ju bolo podarilo preraziť, boli by sa dostali k zásobárni vody napájanej priamo z Álp.

 • Najužší domNajužší dom na Slovensku
  Je to najužší dom na Slovensku a možno v celej Európe. Pochádza z konca 18. storočia a nachádza sa vedľa Michalskej brány na mieste starých mestských hradieb. Keď sa začali používať delá, mestské opevnenie stratilo v 18. storočí opodstatnenie, a preto bolo zbúrané za účelom rozšírenia mesta. Takto vznikla 130-centrimetrová medzera, ktorá slúžila ako otvorený priestor, ktorým prechádzali stráže. Tento extrémne úzky dom postavili na zaplnenie tejto medzery. Neskôr bol rozšírený až k samotnej veži.

 • Súsošie sv. MartinaSúsošie sv. Martina
  K najstarším významným prvkom stredoeurópskeho sochárstva môžeme zaradiť olovené súsošie patriace k zariadeniu interiéru Katedrály svätého Martina. Toto súsošie pre hlavný oltár katedrály vyhotovil v roku 1734 Georg Rafael Donner. V súčasnosti je súsošie umiestnené v bočnej lodi kostola ako voľná socha na štvorhrannom podstavci. Znázorňuje svätca Martina sediaceho na vzpínajúcom sa koni, ako sa skláňa k žobrákovi a rozsekáva svoj plášť, aby sa oň s bedárom rozdelil.

 • Fontána DružbaNajväčšia fontána
  Fontána Družby na Námestí Slobody bola postavená podľa návrhu Juraja Hovorku, Tibora Bártfaya, Karola Lacku, Ing. arch. Virgila Droppu a Ing. Juraja Hlavicu pochádza z roku 1980. Jadrom fontány je lipový kvet z nerezu o priemere 9 m s hmotnosťou 12 t, stojaci na pilieri uprostred kruhovej nádrže, ktorá má priemer 45 m. Nádrž je vo forme kruhových výsekov rozdelená na menšie bazény postavené kaskádovite nad sebou. Výškový rozdiel kaskád je 2,5 m, celkový obsah vody vo fontáne je 2 000 m3.

 

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > Kuriozity

Zobraziť aktuálne dokumenty | archív dokumentov | dokumenty vrátane archívu

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Aktuální plakát:
radnica

Nachádzate sa v zobrazení "Bez grafiky".


web & design , redakčný systém | Prihlásiť sa | Registrovať sa