Sesterské weby


  BratislavaVisit

Oficiálne stránky pre návštevníkov Bratislavy  


Vyhľadávanie


Vedľajšia ponuka


Cesta: Titulka > Mapa stránek > Návštevnik - ponuky sekcie > Návštevník > Pamiatky a história > Pamiatky > Františkánsky kostol a kláštor


 
 

Pamiatky

Dom Sv. Martina
Hoci Bratislava patrí medzi najmladšie hlavné mestá na svete, jej história siaha až do staroveku. V priebehu storočí vystriedala niekoľko pomenovaní: od latinského Possonium, nemeckého Pressburg, maďarského Pozsony až po slovenskú ľudovú formu Prešporok. Tento výpočet stačí na uvedomenie si, koľko národov a národností zanechalo svoju hlbokú stopu na tomto príťažlivom mieste. Po stáročia tu v zhode žili vedľa seba Slováci, Maďari, Nemci, Židia a mnoho iných. Ich stopy dýchajú na návštevníka a turistu z historických budov a malebných ulíc historického centra.

 
 
 • HradBratislavský hrad
  Dominanta hlavného mesta, Bratislavský hrad, sa týči na kopci nad starým mestom. Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 907 a nachádza sa v Salzburských análoch v súvislosti s bitkou Bavorov a Maďarov. Hradné návršie bolo osídlené už v neskorej dobe kamennej a prvými známymi obyvateľmi boli Kelti, ktorí tu založili opevnené sídlo zvané „Oppidum“.

 • Dóm sv. MartinaDóm sv. Martina
  Gotická katedrála, postavená na mieste pôvodného románskeho kostola pripomína slávu Bratislavy, keď bola korunovačným mestom Uhorských kráľov.

 • Maximiliánova fontánaMaximiliánova fontána
  Maximiliánova fontána, známa aj ako Ronaldova fontána, bola postavená v roku 1572 v rakúskej kamenárskej dielni Andreasa Lutringera s finančným príspevkom uhorského kráľa Maximiliána II. Je tvorená masívnou kruhovou nádržou s priemerom 9 metrov, v strede ktorej stojí 10,5 metrov vysoký stĺp so sochou rytiera v brnení. Socha údajne znázorňuje rytiera Rolanda, legendárneho ochrancu mestských práv. Hovorí sa tiež, že rytier v brnení predstavuje Maximiliána II.

 • Primaciálny palácFontána sv. Juraja
  Primaciálny palác (1778-1781) bol postavený namiesto pôvodného paláca patriaceho ostrihomskému arcibiskupovi. Fasáda paláca je v prísne klasickom štýle. Štít zdobia alegorické sochy od J. Köglera a F. Prokopa a tiež vázy od J. A. Messerschmidta. Na vrchole tympanónu je kardinálsky erb Jozefa Batthyányiho, prvého obyvateľa paláca. Budovu zdobí model jeho železného klobúka vážiaci 150 kg.

 • Michalská vežaMichalská veža
  Kupolovitá, a predsa vkusná medená strecha Michalskej brány je jedným zo symbolov Bratislavy. Strechu pôvodnej gotickej veže z polovice 14. storočia upravili na jej súčasnú barokovú podobu v rokoch 1753 až 1758.

 • Františkánsky kostol a kláštorFrantiškánsky kostol a kláštor
  Najstaršia sakrálna pamiatka Bratislavy (13. stor.), ukrytá za barokovou fasádou Kostola zvestovania Panny Márie. Kláštor bol svedkom mnohých historických udalostí. V stredoveku v ňom volili richtára a v r. 1526 tu uhorský snem zvolil za kráľa prvého Habsburga na uhorskom tróne - Ferdinanda Habsburského.

 • Mirbachov palácMirbachov palác
  Rokokový palác ktorý dal postaviť v r. 1768-70 bohatý pivovarník Martin Spech. Posledný majiteľ Emil Mirbach daroval palác mestu s tým, že v ňom zriadi galériu. V súčasnosti sa tu nachádza expozícia barokového umenia a konajú sa v ňom aj príležitostné výstavy

 • Akadémia Istropolitana
  Najstaršia univerzita na území dnešného Slovenska, založená kráľom Matejom Korvínom v roku 1465. Po jeho smrti v roku 1490 univerzita zanikla. V budove, ktorá je dnes národnou kultúrnou pamiatkou, má sídlo Vysoká škola múzických umení.
 • Dom u dobrého pastieraDom u dobrého pastiera
  Tento štvorpodlažný rokokový dom bol postavený v 60-tych rokoch 18. storočia, aby zaplnil klinovitý priestor, ktorý vznikol spojením dvoch ulíc zbiehajúcich sa do seba. Predná časť domu je veľmi úzka, iba o šírke jednej izby a schodiska. Tento dom je považovaný za jeden z najkrajších v Bratislave a nesie meno podľa sochy Krista („dobrého pastiera“) osadenej na rohu budovy. V súčasnosti sa tu nachádza Múzeum hodín s unikátnou výstavou šesťdesiatich historických hodín.

 • Grassalkovichov palácGrassalkovichov palác a záhrada
  Rokokový letný palác z r. 1760 bol postavený pre
  strážcu kráľovskej koruny a poradcu Márie Terézie.
  Súčasťou paláca je nádherná Grassalkovichova
  záhrada, miesto prechádzok a koncertov.

 • Slovenské národné divadloSlovenské národné divadlo
  Historická budova Slovenského národného divadla bola postavená v r. 1884 – 86 na základe projektov viedenských architektov F. Fellnera a H. Helmera na mieste pôvodného stavoského divadla. Od roku 1920 je sídlom opery a baletu SND.

 • Slovenská filharmóniaReduta
  Noblesnú budovu Slovenskej filharmónie z rokov 1911-1915 postavili v eklektickom štýle, na mieste barokovej sýpky z 18. storočia.

 • SlavinSlavín
  Monumentálny pamätník a cintorín vojakov Sovietskej armády, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy počas 2. svetovej vojny.

 • DevínHrad Devín
  Hrad Devín je národná kultúrna pamiatka, ktorá sa nachádza na úpätí útesu nad sútokom Dunaja a Moravy. Toto strategicky dôležité miesto bolo osídľované od neskorej doby kamennej radom skupín, počínajúc od Keltov až po Rimanov, od Gótov po Lombardov, a mnohými ďalšími.

 

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > Pamiatky a história > Pamiatky

Zobraziť aktuálne dokumenty | archív dokumentov | dokumenty vrátane archívu

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Aktuální plakát:
virtuálne prehliadky

Nachádzate sa v zobrazení "Bez grafiky".


web & design , redakčný systém | Prihlásiť sa | Registrovať sa