Sesterské weby


  BratislavaVisit

Oficiálne stránky pre návštevníkov Bratislavy  


Vyhľadávanie


Vedľajšia ponuka


Cesta: Titulka > Pamiatky a kultúra > TOP 10 > Primaciálny palác


 
 

Primaciálny palác

Primaciálny palác
Primaciálny palác (1778-1781) bol postavený namiesto pôvodného paláca patriaceho ostrihomskému arcibiskupovi. Fasáda paláca je v prísne klasickom štýle. Štít zdobia alegorické sochy od J. Köglera a F. Prokopa a tiež vázy od J. A. Messerschmidta. Na vrchole tympanónu je kardinálsky erb Jozefa Batthyányiho, prvého obyvateľa paláca. Budovu zdobí model jeho železného klobúka vážiaci 150 kg.

 

Alegorické sochy pozdĺž línie strechy vyjadrujú kardinálove ľudské vlastnosti a dosiahnuté hodnosti. V Zrkadlovej sieni bol 26. decembra 1805 podpísaný Bratislavský mier medzi Francúzskom a Rakúskom. Palác dnes slúži ako kancelária primátora Bratislavy a znamenitá Zrkadlová sieň sa využíva na organizovanie koncertov.

 

V paláci sa tiež nachádza vzácna zbierka anglických tapisérií zo 17. storočia, ktorá pochádza z kráľovskej tkáčovne anglického mesta Mortlake. Našla sa pri rekonštrukcii v roku 1903 a nepochybne stojí za návštevu.

 

Na vnútornom štvorhrannom nádvorí Primaciálneho paláca stojí fontána svätého Juraja, legendárneho rytiera, ktorý bojuje s drakom. Podľa jednej z legiend je postava rytiera Juraja totožná s arcibiskupom Jurajom. Jeho boj s drakom symbolizuje úsilie katolíckej cirkvi vyhnať reformáciu z mesta. Povesť hovorí, že Juraj zachránil pannu menom Dúbravka z pazúrov draka a získal si jej ruku. Každý rok na Juraja kamenný rytier ožije, zvrtne sa na koni a pokloní sa obyvateľom mesta.


www: bratislava.sk/primacialny_palac; Prenájom priestorov


Otváracie hodiny

Utorok - Nedeľa  10:00 - 17:00 hod.

 
 

Najbližšie v okolí

 

Pamiatky

 
 

Reštaurácie/bary

 
 

Ubytovanie

 
 

Voľný čas

 
Telefón:
pevná linka: +421 2 593 563 94
Adresa:
Primaciálne námestie 1
814 99 Bratislava

Mapa:
 

Adresa

Centrum - pešia zónaCentrum - pešia zóna
zobraziť na mape
 
 
 

Zobraziť vyhľadávací formulár »Kontext

Umiestnenie: Organizačné zložky > Zložky visit > 7. složka: Pamiatky a architektúra > Primaciálny palác
 

Aktuální plakát:
virtuálne prehliadky

Nachádzate sa v zobrazení "Bez grafiky".


web & design , redakčný systém | Prihlásiť sa | Registrovať sa