Sesterské weby


  BratislavaVisit

Oficiálne stránky pre návštevníkov Bratislavy  


Vyhľadávanie


Vedľajšia ponuka


Cesta: Titulka > Pamiatky a kultúra > TOP 10 > Bratislavský hrad


 
 

Bratislavský hrad

Bratislavský hrad
Dominanta hlavného mesta, Bratislavský hrad, sa týči na kopci nad starým mestom. Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 907 a nachádza sa v Salzburských análoch v súvislosti s bitkou Bavorov a Maďarov. Hradné návršie bolo osídlené už v neskorej dobe kamennej a prvými známymi obyvateľmi boli Kelti, ktorí tu založili opevnené sídlo zvané „Oppidum“.

 

Po štyri storočia prechádzala touto oblasťou hranica Rímskej ríše – „limes Romanus“. Počas Veľkomoravskej ríše postavili na tomto mieste Slovania pevnosť, ktorá sa stala významným centrom Veľkomoravskej ríše.

 

V 10. storočí sa stala Bratislava neoddeliteľnou súčasťou rozrastajúceho sa Uhorského štátu a na hradnom kopci bol v 11. storočí postavený kamenný palác a kostol svätého Salvatora s kapitulou. V 15. storočí za vlády Žigmunda Luxemburského bol hrad prestavaný v gotickom slohu na protihusitskú pevnosť. V tomto období bol na východnej strane vybudovaný nový vstup do hradu – Žigmundova brána – kým na západnej strane postavili 7 m hrubé hradby. V roku 1437 bola vybudovaná hradná studňa.

 

V 16. storočí prikázal kráľ Ferdinand hrad prestavať do renesančného slohu, zatiaľ čo v 17. storočí, keď sa hrad stal sídlom dedičného župana Pálffyho, bol prestavaný do barokového slohu. Za vlády Márie Terézie bol hrad upravený podľa potrieb jej zaťa, guvernéra Alberta Sasko-Tešínskeho, ktorý bol vášnivým zberateľom umenia a na hrade umiestnil svoju zbierku umeleckých diel. Táto kolekcia bola neskôr presťahovaná do Viedne – dnešná Albertina.

 

Za vlády Jozefa II bol na hrade umiestnený generálny seminár na výchovu kňazov. Neskôr hrad slúžil ako kasárne pre vojakov, až kým ho nezničil požiar v roku 1811.

Rekonštrukcia sa uskutočnila až v rokoch 1953-1968.

 

Od zvrchovanosti slúži hrad ako reprezentačné sídlo Národnej rady Slovenskej republiky a  umiestnené sú tu aj expozície Slovenského národného múzea. V roku 2008 začal projekt komplexnej rekonštrukcie hradu a očakáva sa, že potrvá päť rokov. Z tohto dôvodu je interiér pre návštevníkov zatvorený. Vonkajšie opevnenie a výhľad na Dunaj sú však naďalej prístupné.

 
 

Najbližšie v okolí

 

Pamiatky

 
 

Reštaurácie/bary

 
 

Ubytovanie

 
 

Voľný čas

 
Telefón:
pevná linka: +421 2 544 114 44
WWW:
oficiálny: http://www.bratislava-hrad.sk/
získánie informácií: http://www.facebook.com/pages/Bratislavsky-hrad-Br...
Adresa:
Bratislava - Hrad
P.O.BOX 13
810 06 Bratislava 16

Mapa:
 

Adresa

 
 
 

Zobraziť vyhľadávací formulár »Kontext

Umiestnenie: Organizačné zložky > Zložky visit > 7. složka: Pamiatky a architektúra > Bratislavský hrad
 

Aktuální plakát:
virtuálne prehliadky

Nachádzate sa v zobrazení "Bez grafiky".


web & design , redakčný systém | Prihlásiť sa | Registrovať sa