Sesterské weby


  BratislavaVisit

Oficiálne stránky pre návštevníkov Bratislavy  


Vyhľadávanie


Vedľajšia ponuka


Cesta: Titulka > Mapa stránek > Návštevnik - ponuky sekcie > Návštevník > Pamiatky a história > Pamiatky > Primaciálny palác a fontána sv. Juraja


 
 

Fontána sv. Juraja

Primaciálny palác
Primaciálny palác (1778-1781) bol postavený namiesto pôvodného paláca patriaceho ostrihomskému arcibiskupovi. Fasáda paláca je v prísne klasickom štýle. Štít zdobia alegorické sochy od J. Köglera a F. Prokopa a tiež vázy od J. A. Messerschmidta. Na vrchole tympanónu je kardinálsky erb Jozefa Batthyányiho, prvého obyvateľa paláca. Budovu zdobí model jeho železného klobúka vážiaci 150 kg.
 

 
 

Renesančná fontána na nádvorí Primaciálneho paláca znázorňuje boj Svätého Juraja s drakom. Jeho život zachytáva Zlatá legenda, ktorá bola veľmi rozšírená v ranokresťanskej Európe. Podľa legendy bol Juraj dôstojníkom rumunskej armády, ktorý prišiel do mesta tyranizovaného drakom. Zúfalí ľudia si volili obete draka hádzaním mincí. Juraj zakročil, keď kráľova dcéra prehrala hod mincou, a kopijou zabil draka. Bez ohľadu na to, či existoval alebo nie, stal sa Svätý Juraj symbolom boja proti zlu a symbolom víťazstva kresťanstva nad pohanstvom.

 

 

Adresa:

Fontána svätého Juraja s drakom

Nádvorie Primaciálneho paláca

Primaciálne námestie 1

811 01 Bratislava

 

 
Kontakt: SefredaktorVisit
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 23.3.2007 / 23.4.2010

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Aktuální plakát:
radnica

Nachádzate sa v zobrazení "Bez grafiky".


web & design , redakčný systém | Prihlásiť sa | Registrovať sa