Sesterské weby


  BratislavaVisit

Oficiálne stránky pre návštevníkov Bratislavy  


Vyhľadávanie


Vedľajšia ponuka


Cesta: Titulka


 
 

Slovenskú metropolu zasiahne „tropický“ víkend kultúry, tradícií a zábavy

Korunovačné slávnosti
Slovenská metropola, jej obyvatelia, ale aj návštevníci sa môžu pripraviť na „tropický“ víkend kultúry, tradícií a zábavy.
 

 
 

 

Do Bratislavy totiž zavítajú napoleonské vojská a v historickom čase sa mesto presunie do roku 1809. Vtedy sa na území dnešnej metropoly odohrávali historické boje medzi rakúskou a francúzskou armádou, pričom ani po mesačnom dobýjaní sa nepodarilo dostať napoleonským vojskám do ulíc Bratislavy. „Obliehanie Bratislavy Napoleonom“ sa začne v sobotu ráno (23. jún, 10.00 h.), kedy sa vojská presunú z Tyršovho nábrežia do centra mesta a následne o 17.00 h. sa začnú v Sade Janka Kráľa boje, rekonštrukcia bitky o metropolu. Bombardovanie mesta z petržalskej strany Dunaja sa spustí o 21.30 h.

 

Nedeľa (24. jún) bude zasvätená manželskému páru, cisárovi Ferdinadovi III. a jeho manželke, mantovskej princeznej Eleonóre Gonzagy. Svadobný obrad na Hlavnom námestí presunie súčasnú generáciu do roku 1655, do obdobia, kedy bola Bratislava významným korunovačným mestom. „Korunovačné slávnosti“ si nadchádzajúci víkend zaknihujú už svoj X. ročník a ich účastníci si tak budú môcť pripomenúť najvýznamnejšie udalosti nielen v histórii mesta.  Medzi rokmi 1563 – 1830 bolo totiž v Bratislave korunovaných 10 kráľov, osem ich manželiek a jedna kráľovná, Mária Terézia.  Slávnostný obrad sa začne o 15.00 h.

 

Talianska kultúra, tradície sa do ulíc mesta dostanú aj vďaka akcii „Perugia v Bratislave“, ktorú pripravila samospráva hlavného mesta v spolupráci s magistrátom mesta Perugia. Od piatka (22. jún) do nedele (24. jún) si obe mesta pripomenú 50. výročie partnerských vzťahov, ktoré patria v rámci Európy k najdlhšie trvajúcim cezhraničným aktivitám medzi dvoma samosprávami. Súčasťou Dní Perugie je víkendový jarmok talianskych špecialít na nádvorí Primaciálneho paláca, výstava fotografií v Justiho sieni paláca či piatkový koncert priateľstva (22. jún, 18.00 hod.) na bratislavskom Hlavnom námestí od kapely P-Funking band.

 

Kultúrou, umením, tradíciami budú popretkávané nadchádzajúce bratislavské dni aj vďaka mladej, talentovanej generácií. „Medzinárodný detský folklórny festival“ roztancuje slovenskú metropolu po 15-krát a jeho symbolické otvorenie bude v piatok (22. jún) o 16.30 h. na Hviezdoslavovom námestí. Milovníkov folklóru bude počas nadchádzajúcich dní zabávať viac ako tisíc mladých tanečníkov, hudobníkov z ôsmich európskych krajín a šestnásť bratislavských detských súborov.

 

Na medzinárodný festival nadviaže v sobotu (23. jún) o 20.00 h. otvárací koncert Kultúrneho leta a Hradných slávností 2012 a festivalu Viva Musica! „Tribute to Jaro Filip“. Koncert bude pod holým nebom, na Hlavnom námestí a vstup na podujatie je voľný.

 

 
Kontakt: Mgr. Andrej Kóňa
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 22.6.2012 / 22.6.2012

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > Oznamy mesta
 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Aktuální plakát:
virtuálne prehliadky

Nachádzate sa v zobrazení "Bez grafiky".


web & design , redakčný systém | Prihlásiť sa | Registrovať sa