Sesterské weby


  BratislavaVisit

Oficiálne stránky pre návštevníkov Bratislavy  


Vyhľadávanie


Vedľajšia ponuka


Cesta: Titulka > Mapa stránek > Návštevnik - ponuky sekcie > Návštevník


 
 

Svätomartinský jarmok a Sviatok mladého vína

Svätomartinské dni 2009
Svätomartinské dni sa uskutočnia 12. až 14. novembra 2010 v priestoroch okolo Katedrály sv. Martina. Deň svätého Martina, jedného z patrónov Bratislavy, sa oddávna v tomto meste spájal so slávením hodov, s jarmokmi a v súvislosti s vinohradníctvom a vínom samotným sa k nemu viazali i zaujímavé právne a spoločenské úkony.
 

 
 

 

Z histórie

V tento deň malo mesto vyhradené právo čapovať víno vo svojich pivniciach aj napriek tomu, že to bol tzv. Bannzeit (zavedený v 16. storočí), čiže čas, kedy mali ostatní bratislavskí vinohradníci výčap vína zakázaný. Čapovalo sa v podjazde Starej radnice, v pivnici vo františkánskom kláštore a v tzv. „apoštolskej pivnici“, ktorá sa nachádzala v Zelenom dome. A práve do tejto vinárne chodieval každoročne na sviatok sv. Martina richtár s radnými pánmi a ostatnými predstaviteľmi mesta ochutnávať mladé vínko. Hovorí sa, že aby spoločnosť neprepočula ranný spev kohúta, ktorý upozorňoval, že je čas ochutnávku ukončiť, umiestnili do pivnice malý súdok s kohútími krídlami a hlavou, aby im pripomínal čas odchodu.

 

Okolo sviatku sv. Martina sa tiež „chodilo s palicou“. Bol to úkon, ktorým mesto kontrolovalo úrodu a množstvo dorobeného vína u súkromníkov. Mestský kapitán, drábi a vymeriavač desiatku chodili merať víno v sudoch pomocou špeciálnej palice a na základe meraní potom určili výšku dane.

 

Pozornosť na svätého Martina sa netočila len okolo vína. Týmto dňom sa končili i všetky slávnosti, parády, sprievody a podujatia konané pod šírym nebom. Sv. Martin mal priniesť na kopytách svojho koňa prvý sneh, čo pre Bratislavu a jej okolie znamenalo, že budú aj martinské kačaco-husacie hody. Ak sviatok svätého Martina nepripadal na nedeľu, konali sa hody buď v nedeľu pred alebo po Martinovi. Vidiečanky z okolitých obcí chodili do mesta vynukovať domácim paniam obrovské, aj osemkilové vykŕmené husi. Chudobnejšie rodiny si kúpili tučnú kačicu, zámožnejšie mastnú hus. Hodovalo sa v domácnostiach aj v krčmách, kaviarňach a vinárňach a mesto rozvoniavalo burčiakom a pečenou hydinou.

PROGRAM

Svätomartinské dni 2010 - Katedrála sv. Martina a Rudnayovo námestie
Svätomartinské triduum - Katedrála sv. Martina
Sviatok mladého vína - Rudnayovo námestie
Víkend umeleckých remesiel - Rudnayovo námestie

 

 
Kontakt: Mgr. Andrej Kóňa
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 27.10.2010 / 27.10.2010

Kontext

Umiestnenie: Zložky dokumentov > Oznamy mesta
 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Aktuální plakát:
radnica

Nachádzate sa v zobrazení "Bez grafiky".


web & design , redakčný systém | Prihlásiť sa | Registrovať sa