Sesterské weby


  BratislavaVisit

Oficiálne stránky pre návštevníkov Bratislavy  


Vyhľadávanie


Vedľajšia ponuka


Cesta: Titulka > Pamiatky a kultúra


 
 

História a kultúrne dedičstvo

História Bratislavy
Najlepšia ukážka starovekých historických artefaktov v Bratislave sa nachádza v obci Rusovce, ktorá tvorí jednu z vonkajších častí mesta. Archeológovia vykopali pozostatky rímskeho vojenského tábora Gerulata, ktorý tu kedysi existoval. Tábor, ktorý bol prvýkrát postavený v 2. storočí, tvoril časť obrovského systému imperiálnej obrany známeho ako Limes Romanus, ktorý sa tiahol naprieč Európou. Spolu s vykopávkami je tu aj pobočka Múzea mesta Bratislavy, kde sú umiestnené niektoré vzácnejšie nálezy z obdobia Rímskej ríše.
 

 
 

 

Hrad Devín, ktorý je vzdialený niekoľko kilometrov hore riekou Dunaj na jej sútoku s riekou Morava, možno tiež tvoril časť systému Limes. Súčasný kamenný hrad sa datuje do 13. storočia, no v 19. storočí bol zničený. Jeho zrúcaniny inšpirovali niektorých z najpoprednejších slovenských národných básnikov z obdobia romantizmu. Odvtedy bol už čiastočne prestavaný a dnes je tiež súčasťou Múzea mesta Bratislavy.

 

Neďaleko, pozdĺž cesty do Devínskej Novej Vsi popri rieke sú pripomienky nedávnej minulosti Slovenska. V blízkosti chodníka je možné vidieť ostnatý drôt, ktorý počas obdobia studenej vojny tvoril časť železnej opony, ako aj betónové obranné bunkre z tridsiatych rokov 20. storočia. Pod hradom Devín na Moravskej strane je betónový pamätník venovaný desiatkam ľudí, ktorí počas studenej vojny prišli o život pri pokuse prejsť do Rakúska.

 

Bratislava, známa v minulosti ako Pressburg, bola kedysi jedným z najdôležitejších centier židovského vzdelávania v Európe. Bolo to najmä vďaka jedinému mužovi – hlavnému mestskému rabínovi, ktorý tu pôsobil na začiatku 19. storočia. Volal sa Moshe Schreiber, no bol známy aj ako Chatam Sofer. Jeho tradicionalistické učenie bolo odozvou na vtedajšie moderné trendy v judaizme. Židovskí pútnici stále navštevujú jeho hrob v Bratislave. Ten sa nachádza v jedinečnom podzemnom pomníku neďaleko vchodu do bratislavského električkového tunela. Návštevy je potrebné vopred dohodnúť.

 

Ďalším pohrebiskom, ktoré sa však týči nad mestom, je monumentálny vojnový pamätník Slavín. Je to konečné miesto odpočinku pre takmer 7000 vojakov Červenej armády, ktorí prišli o život počas oslobodzovania Bratislavy na konci 2. svetovej vojny. Ústredný obelisk, ktorý je vysoký takmer 40 metrov a na vrchole ktorého je obrovská socha sovietskeho vojaka, je možné vidieť z veľkej časti mesta. Z pamätníka je úžasný výhľad na mesto.

 

Adresy:

Antická Gerulata Rusovce

Gerulatská 69

Rusovce

851 10 Bratislava

 

Hrad Devín

Muránska ulica

Devín

841 10 Bratislava

 

Pamätník Chatama Sofera

Nábrežie armádneho generála Ludvíka Svobodu

811 02 Bratislava

 

Vojnový pamätník Slavín

Na Slavíne

811 06 Bratislava

 

 

 
Kontakt: SefredaktorVisit
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 30.4.2010 / 30.4.2010

 

Skryť vyhľadávací formulár «


 

Aktuální plakát:
virtuálne prehliadky

Nachádzate sa v zobrazení "Bez grafiky".


web & design , redakčný systém | Prihlásiť sa | Registrovať sa