Sesterské weby


  BratislavaVisit

Oficiálne stránky pre návštevníkov Bratislavy  


Vyhľadávanie


Vedľajšia ponuka


Cesta: Titulka > Mapa stránek > Návštevnik - ponuky sekcie > Návštevník > Pamiatky a história > História > Vojnová Bratislava


 
 

Vojnová Bratislava

Hitlerov rastúci vplyv v strednej Európe vyvrcholil v marci 1939 rozbitím Československa. Na území Čiech vznikol protektorát pod nacistickou správou. Slovenskí politici boli Hitlerom vyzvaní, aby rozhodli o ďalšom osude Slovenska.
 

 
 
Z dvoch alternatív – rozdelenia Slovenska medzi Poľsko, Maďarsko a Protektorát Čiech a Moravy, alebo vytvorením samostatného štátu sa vtedajšie politické vedenie rozhodlo pre druhú alternatívu. Vznikol tak samostatný Slovenský štát, ktorého 6 ročná existencia zostáva dodnes kontroverznou a hodnotovo nedoriešenou kapitolou dejín. Bratislava sa stala počas existencie Slovenského štátu po prvýkrát hlavným mestom. Mesto bolo sídlom prezidenta, parlamentu, vlády a všetkých úradov štátnej správy. Stratila však časť svojho územia - Petržalka a Devín boli pripojené k Nemecku. Koncom vojny bola Bratislava ako hlavné mesto spojeneckého štátu hitlerovského Nemecka bombardovaná americkým letectvom. 4. apríla 1945 bola Bratislava oslobodená Červenou armádou.
 
Kontakt: Mgr. Andrej Kóňa
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 18.7.2006 / 10.5.2010

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Aktuální plakát:
radnica

Nachádzate sa v zobrazení "Bez grafiky".


web & design , redakčný systém | Prihlásiť sa | Registrovať sa