Sesterské weby


  BratislavaVisit

Oficiálne stránky pre návštevníkov Bratislavy  


Vyhľadávanie


Vedľajšia ponuka


Cesta: Titulka > Mapa stránek > Návštevnik - ponuky sekcie > Návštevník > Pamiatky a história > História > Prvá československá republika


 
 

Prvá československá republika

Prvá svetová vojna bola významným medzníkom v histórii mesta. Bratislava nebola priamo ovplyvnená bojmi, ale obyvatelia mesta znášali dôsledky každý deň. Zásoby neprichádzali a ceny tu boli najvyššie v celej monarchii. Koniec prvej svetovej vojny v novembri 1918 priniesol veľké zmeny na mape Európy. Rakúsko-Uhorsko sa rozpadlo a vznikla Česko-slovenská republika.
 

 
 

O osude Bratislavy sa rozhodovalo na povojnových mierových rokovaniach v Paríži. Keď už bolo koncom roku 1918 jasné, že Bratislava bude začlenená do novej Česko-slovenskej republiky, predstavitelia mesta sa rozhodli premenovať ho na Wilsonovo Mesto po americkom prezidentom T. W. Wilsonovi na znak uznania americkej podpory novej republiky. Niektorí predstavitelia mesta žiadali, aby ho rokujúce mocnosti uznali za slobodné mesto. Ich návrh bol zamietnutý a mesto, ktoré nazývali Pressburg, Pozsony a Prešpork, sa v januári 1919 stalo súčasťou Česko-slovenskej republiky. Nový názov mesta bol schválený 27. marca 1919 a na mape Európy sa objavila Bratislava.

 
Kontakt: Mgr. Andrej Kóňa
Vytvorené / Posledná aktualizácia: 18.7.2006 / 10.5.2010

 

Zobraziť vyhľadávací formulár »


 

Aktuální plakát:
virtuálne prehliadky

Nachádzate sa v zobrazení "Bez grafiky".


web & design , redakčný systém | Prihlásiť sa | Registrovať sa